Pages Navigation Menu

Czysta i świeża woda na jachcie

Czyste zbiorniki i przewody są warunkiem świeżej, smacznej i wolnej od bakterii wody na jachcie. Kiedy dojdzie do zanieczyszczenia instalacji wody pitnej algami i drobnoustrojami powstaje konieczność pracochłonnego i kosztownego oczyszczanie systemu wody pitnej. Aby tego uniknąć zaleca się raz w roku, najlepiej przed rozpoczęciem sezonu, gruntownie wyczyścić i zdezynfekować zbiorniki oraz przewody do wody pitnej. Można to zrobić w następujący sposób: produkt Pura Tank nalewa się do pustego zbiornika (500 ml wystarcza na około 160 litrów), a następnie zbiornik wypełnia się wodą, otwiera się wszystkie kurki i pompuje tak długo, aż powstały roztwór wypełni całą instalację. Teraz pozostawia się mieszaninę w instalacji i zbiornikach przez 24 godziny. Środek rozpuszcza się w tym czasie i oczyszcza instalację wodną. Następnie otwiera się wszystkie kurki, pozwala się mieszaninie wypłynąć. Następnie instalację przepłukuje się świeżą wodą. Po tym zabiegu system świeżej wody jest czysty i zdezynfekowany.

Jeśli woda ma zły smak jest to oznaką rozwoju alg w instalacji i zachodzi niebezpieczeństwo powstania szkodliwych dla zdrowia bakterii. Wtedy konieczne jest gruntowne oczyszczenie i odkamienianie instalacji za pomocą Clean A Tank. Środek ten bazujący na kwasie cytrynowym rozpuszcza się w ciepłej wodzie (500 gramów wystarcza na 50 litrów roztworu). Następnie wypełnia się nim pusty zbiornik i odkręca wszystkie kurki, aż środek wypłynie przez krany. Po tym pozwala się roztworowi działać przez noc, wypompowuje się go i gruntownie przepłukuje instalację wodą, aż przestaną wypływać wszelkie zanieczyszczenia. Następnie system musi zostać zdezynfekowany za pomocą Pura Tank – jak to opisano wyżej.

 

Porady na temat rocznej pielęgnacji systemu wody pitnej:

Proszę wymienić wkład filtru wody przed oczyszczaniem za pomocą Pura Tank. Przewody, które są łatwo dostępne i w których woda może się zbierać przez dłuższy czas, powinny zostać gruntownie przepłukane świeżą wodą przed oczyszczeniem zbiorników. Przed zimowaniem zaleca się gruntownie oczyścić i zdezynfekować system wody pitnej za pomocą Pura Tank. Do utrzymania trwale świeżej i smacznej wody podczas sezonu najlepiej nadaje się Aqua Clean. Środek ten skutecznie zabija wszystkie bakterie i zapewnia świeży smak wody. Aqua Clean utrzymuje wodę wolną od zarazków do 6 miesięcy. Środek jest dostępny w formie proszku, tabletek lub płynu i aplikuje się go do pustego zbiornika przed zalaniem wodą. Ciekły Aqua Clean najlepiej nadaje się do zbiorników o wielkości od 50 do 150 litrów, zaś proszek do zbiorników od 250 litrów, a tabletki do zbiorników o objętości powyżej 500 litrów. Na obszarach poza Europą, w których jakość wody jest niepewna, zalecamy zastosowanie Aqua Clean Quick. Środek ten działa już po krótkim czasie i chroni przed infekcjami, wirusowym zapaleniem wątroby, amebami etc.