Pages Navigation Menu

Czyszczenie i impregnacja tkanin

Czyszczenie żagli i tkanin – utrzymanie w czystości żagli, tentów i innych elementów z tkanin to poważny problem na jachcie. Do normalnie zabrudzonych żagli i tkanin polecamy preparat Yachticon Segel und Gewebe Reiniger. Sprawdzi się on także doskonale przy praniu sztormiaków. Do mocnych zabrudzeń można stosować środek Yachticon Planen Reiniger lub użyć myjki ciśnieniowej wraz ze środkiem Yachticon Hochdruck Reinigungskoncentrat. W taki sam sposób można wyczyścić plandeki i inne podobne materiały.

Do usuwania pleśni i grzybów (czarne punkty na tkaninie) stosujemy Yachticon Schimmel Entferner z chlorem. Preparat ten jest bardzo łatwy w użyciu: spryskać materiał, pozostawić na kilka minut, a następnie spłukać dużą ilością wody. Podobnie postępujemy w przypadku zanieczyszczenia żagli, tentów lub innych tkanin przez odchody ptaków lub owadów używając środka Yachticon Spinnen & Mövendreck Entferner. Zawsze jeśli chcemy wyczyścić wrażliwy i mało odporny materiał, każdy preparat powinien zostać wcześniej wypróbowany w mało widocznych miejscach.

Na koniec poświęćmy chwilę materiałom we wnętrzu naszego jachtu. Za pomocą Yachticon Teppich und Polsterreiniger można szybko i bez trudu wyczyścić obicia materacy czy kanap, tapicerki oraz dywaniki i podsufitki.

Impregnowanie – po wyczyszczeniu i wysuszeniu warto ponownie zaimpregnować żagle, sztormiaki, tenty i inne materiały, aby uodpornić je na działanie wody. Yachticon oferuje impregnat w sprayu, preparat impregnujący oraz uszczelniacz szwów. Preparat w sprayu – Yachticon Impragnier Spray jest łatwiejszy w użyciu: wystarczy tylko spryskać czystą i suchą powierzchnię. Jeden spray wystarcza na ok. 5 m2. Środek impregnujący w płynie – Yachticon Impragnier Mittel nakłada się za pomocą czystej gąbki lub szmatki. Wystarcza na ok. 10 m2. Preparat uszczelniający – Yachticon Naht Dichter jest stosowany do uszczelniania i wzmacniania nieszczelnych szwów.