Pages Navigation Menu

Pielęgnacja łodzi z laminatu

O myciu przed, w trakcie i po sezonie.

Łodzie jachtowe i motorowe wykonane są głównie z tworzywa sztucznego. Te tworzywa potrzebują regularnej pielęgnacji, która pozwala nam na utrzymanie łodzi w bardzo dobrym stanie przez długi okres. Jeśli będziemy pielęgnować naszą łódkę tylko od czasu do czasu, musimy liczyć się z tym, że po upływie kilku lat stanie się ona zniszczona i straci swój naturalny ładny wygląd. Politury i preparaty czyszczące przeznaczone do samochodów nie powinny być stosowane przy pielęgnacji łodzi, ponieważ zawierają one silikon, co uniemożliwia malowanie lub lakierowanie w późniejszym czasie.

Czyszczenie: Preparaty do czyszczenia łodzi to specjalne produkty, które bardzo się różnią od preparatów czyszczących domowych i samochodowych. Przed użyciem trzeba zwrócić uwagę na dane na etykietkach, aby zapobiec niepożądanym skutkom ubocznym. Przy lekkich zabrudzeniach trzeba zwrócić uwagę na to, żeby nie stosować ostrych preparatów czyszczących.

Podstawowe czyszczenie wiosną: Wiosną łódź powinna być gruntownie wyczyszczona. Nadają się do tego intensywne preparaty o wysokiej skuteczności.

Do tej czynności polecamy Yachticon GFK Super Reiniger oraz Yachticon Deck Super Reiniger. Po gruntownym wyczyszczeniu nanosi się na powierzchnię wosk. Czynność ta zapewnia skuteczną ochronę przed osadzaniem się nowych zanieczyszczeń.

W trakcie sezonu: W sezonie łodzie powinny być myte łagodniejszymi środkami, które pozwalają na usuwanie bieżących zabrudzeń i nie wymywają wcześniej nałożonego wosku. Do takich produktów należą Yachticon Boats Wash lub preparat zawierający dodatkowo wosk Yachticon Wash&Wax. Intensywne środki czyszczące oraz środki używane w gospodarstwie domowym nie powinny być używane, ponieważ doprowadzą do zemulgowania i zmycia nałożonej powierzchni woskowej.

Jesienią: Po wyjęciu łodzi z wody należy przede wszystkim oczyścić dno oraz pas linii wodnej, do tej pracy mogą posłużyć produkty do usuwania alg, glonów i muszli – Yachticon Algen+Muschel Entferner oraz produkt do czyszczenia linii wodnej Wasserpass Reiniger. Poza tym po sezonie, czyli jesienią, łódka powinna być jeszcze raz gruntownie wyczyszczona tak jak wiosną, dzięki czemu zabrudzenia nie będą się „wżerać” w powierzchnię (patrz wiosna).